Trwająca pandemia koronawirusa przyczynia się do przyspieszenia prac nad cyfryzacją usług. Swoją ofertę unowocześnia także Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który rekomenduje system e-wizyt. Usługa ta zyskuje coraz większą popularność.
System e-wizyta
W październiku ubiegłego roku ZUS we współpracy z firmą Comarch wprowadził usługę zdalnych wideokonsultacji. System ten cały czas się rozwija i jest przeznaczony do umawiania wideorozmów z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma potrzeby stawiania się osobiście w urzędzie, co w czasach pandemii COVID-19 jest bardzo dobrym i przede wszystkim bezpiecznym rozwiązaniem.
Dedykowany system e-wizyta daje możliwość omówienia z ekspertami kwestii obejmujących poniższe obszary tematyczne:
- emerytury i renty,
- wypłata zasiłków,
- prowadzenie firmy,
- ulgi i umorzenia,
- zasady korzystania z tzw. tarcz antykryzysowych.
Podczas spotkania online można również potwierdzić profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Platforma Usług Elektronicznych ZUS pozwala na:
- sprawdzenie stanu składek,
- przypisanie członków rodziny do swojego ubezpieczenia,
- składanie wniosków, upoważnień, zaświadczeń,
- sprawdzenie wysokości przyszłej emerytury.
Rozwiązanie te zostało wprowadzone dotychczas w 43. oddziałach ZUS w Polsce, a pod koniec 2020 roku liczba równoczesnych e-wizyt wzrosła z 172. do 300.
Urząd planuje, że nowy system będzie jedną ze stałych usług, z której będą mogli skorzystać interesanci. Nie ogranicza go tylko do wprowadzenia na czas pandemii.
Jak się umówić na e-wizytę?
Co ważne, na e-wizytę można umówić się tylko w placówce, która jest zgodna z naszym miejscem zamieszkania lub płacenia składek. Wszystkie spotkania online odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 14:00.
Chcąc połączyć się z pracownikiem urzędu, należy posiadać urządzenie z dostępem do Internetu i kamerą (laptop czy smartfon). Trzeba także przygotować dowód osobisty, który posłuży do zweryfikowania tożsamości. Podczas e-wizyty nie mogą być obecne osoby trzecie.
Rezerwując e-wizytę na stronie ZUS należy:
- podać swoje dane,
- wybrać dzień i godzinę spotkania,
- wybrać temat spotkania.
E-wizyta w języku migowym
Od wtorku 16 lutego ZUS uruchomił e-wizytę w języku migowym (PJM). Szacuje się, że liczba osób niesłyszących w naszym kraju wynosi około 500 tysięcy, a 900 tysięcy Polaków ma poważny uszczerbek słuchu. Bariera komunikacyjna często nie pozwala na samodzielne załatwienie spraw.
Aby zarezerwować e-wizytę, należy na stronie www.zus.pl wybrać opcję „umów e-wizytę”, a następnie „umów e-wizytę w języku migowym (PJM)”. Kolejne kroki to wskazanie tematu wideorozmowy i terminu spotkania.